Faculty and Staff

 

Middle Grades Teachers

Maria Albrecht

7th ELA

Email

Phil Andrews

6th-8th Math ICT

Email

Stacy Antoville

6th-8th Visual Arts

Email

Joanna Barth-Werb

6th Math

Email

Rich Brown

7th & 8th Earth Science

Email

Danielle Buchbinder

Speech and Language, Middle & Upper Grades

Email

Stephanie DaRocha

6th & 7th Science

Email

Abril DeLeon

8th & 9th Grade Spanish

Email

Matthew Driscoll

6th-8th Individuals & Society ICT

Email

Jill Ebeling

Middle and Upper Special Educator

Email

Sydney Ezratty

Speech and Language, Middle & Upper Grades

Email

Katie Giberson

6th-8th SCI ICT; 7th SCI

Email

Rich Groner

6th & 7th Individuals & Society

Email

Chris Jacobi

6th - 8th PE/Wellness

Email

Rebecca Minc

6th ELA

Email

Jackie Moe

6th-8th Music

Email

Jessica Nelson

8th ELA

Email

Natalie Patrizio-Tully

8th Math

Email

Reetu Sahni

7th Math

Email

Mary-Margaret Schiede

6th-8th ELA ICT

Email

Emma Strickler

6th and 8th Individuals & Society

Email

Upper Grades Teachers

Ronnie Almonte

11th IB Biology

Email

Stephanie Balascio-Koenig

9th ELA

Email

Amanda Bauman

10th SCI Chemistry

Email

Noah Beigelmacher

9th, 11th, 12th ELA ICT

Email

Nadine Benjamin

9th - 12th ICT Algebra & Living Environment

Email

Cassidy Bermejo

10th - 12th Grade Science ICT

Email

Denise Bruxelles

10th ELA

Email

Danielle Buchbinder

Speech and Language, Middle & Upper Grades

Email

Danielle Carniaux

12th IB Language & Literature

Email

Peter Clock

10th Geometry and 11th Theory of Knowledge

Email

Abril DeLeon

8th & 9th Grade Spanish

Email

Jennifer Dikes

10th Gov't/Econ, 11th IB History, IB Global

Email

Jill Ebeling

Middle and Upper Special Educator

Email

Hayley Ehrlich

IB Coordinator and IB Arts, IB Special Educator

Email

Sydney Ezratty

Speech and Language, Middle & Upper Grades

Email

Leah Fry

10th, 11th & 12th Grades Special Educator

Email

Julie Garza

9th Geometry and 11th IB Math

Email

Fatima Hamlani

9th Living Environment

Email

Katie Jungers

11th IB Biology & ESS

Email

Whitney Kerr

11th Paraprofessional

Email

Jenny Krumpus

9th Visual Arts and 10th Digital Photography

Email

Aly Lakhaney

10th Gov't/Econ and Theory of Knowledge

Email

Michael McGuire

9th Visual Arts, 11th IB Visual Arts, 11th & 12th IB Film

Email

Heather Nordstrom

11th IB Language and Literature Teacher and Library Teacher

Email

Heidi Peace

9th Science, 11th & 12th Math ICT

Email

Lauren Pournaras

10th & 11th Spanish

Email

Aleksandra Schilis

11th & 12th IB Math

Email

Brad Snyder

9th US History & Government

Email

Tyler Spielberg

Upper Grades PE

Email

Gina Stackhouse

11th & 12th IB Spanish

Email

Eric Stanton

12th IB History and Theory of Knowledge

Email

Kaitlin Yaeger

9th Geometry, 12th IB Math

Email

Clara Yoo

9th & 10th Grade History ICT

Email

Social/Emotional Specialty Staff

Madeline Ahlers

Social Worker

Email

Tim David-Lang

Upper Grades School Counselor

Email

Allison Holtman

Middle Grades School Counselor

Email

Tracy Schaffzin

Upper Grades School Counselor

Email

Administrative Support Staff

Marie Brown

School Secretary/Attendance

Email

Ashlea Clark

Community Associate

Email

Carlos DeJesus

Community Associate

Email

Delia Vargas

Forms / Lunch

Email

Arlene Villareal

Parent Coordinator

Email

Administrators

Cheryl Goett

Assistant Principal

Email

Matt Greenawalt

Assistant Principal

Email

Jonathan Levin

Principal

Email

Manhattan Youth After-School

Carlos DeJesus

Community Associate

Email

Morgan Greer

After-School Director

Email